Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

PODAGRA - dna moczanowa

    Przyczyną dny moczanowej, polegającej na występowaniu gwałtownych napadowych bólów w postaci podagry (ból palucha) lub bólu innych stawów, jest nadmierny poziom kwasu moczowego we krwi. Istotą choroby jest zwiększone wytwarzanie kwasu moczowego ze składników żywnościowych zawierających puryny, a także niedostateczne wydalanie kwasu moczowego z organizmu, co może być spowodowane przewlekłymi chorobami nerek. Czynniki te sprzyjają odkładaniu w tkankach stawowych (stawach, ścięgnach, kaletkach maziowych i w małżowinie usznej), głównie w chrząstce kryształków soli kwasu moczowego (moczanów) tworzących guzki dnawe (tophi) zwane guzkami artretycznymi. Podagra najczęściej dotyczy stawu śródstopno-palcowego palucha. Samo wystąpienie napadu dny jest dość niejasne, gdyż odkładanie moczanów i tworzenie guzków dnawych przebiega zwykle bezbólowo, po czym nagle, bez uchwytnej przyczyny powstaje gwałtowny ból. Momentem wyzwalającym jest prawdopodobnie nadmierna podaż nukleoprotein, powodująca wskutek rozpadu zwiększenie stężenia moczanów we krwi, występującego zwykle na początku napadu dny, przy jednoczesnym zmniejszonym wydalaniu moczanów z moczem. Z chwilą ustępowania napadu poziom moczanów we krwi ulega zmniejszeniu, a wydalanie z moczem gwałtownemu zwiększeniu. Nie ulega więc wątpliwości, że wystąpienie napadu dny jest spowodowane zatrzymaniem moczanów w organizmie. Wystąpienie napadu dny prawdopodobnie może być następstwem alergii na niektóre pokarmy, a chorobie sprzyjają błędy dietetyczne polegające m.in. na spożywaniu jedzenia obfitującego w mięso, zwłaszcza podroby i nadmiar alkoholu. Napady dny łagodzi kolchicyna, która nie wpływa jednak na zwiększenie wydalania kwasu moczowego przez nerki, lecz hamuje mitozy i syntezę nukleoprotein na drodze bliżej nieznanego sprzężenia.
    DO ZWIĘKSZENIA POZIOMU MOCZANÓW WE KRWI, CZYLI DO HIPERURIKEMII PROWADZĄ:
    zwiększenie podaży w pokarmach nukleoprotein
    Nukleoproteiny należą do podstawowych białek jądra komórkowego. W ich skład wchodzą puryny: adenina (6-aminopuryna), guanina (2-amino-6-hydroksypuryna), ksyntyna (2,6-dihydroksypuryna) i pirymidyny (tymina, cytozyna, uracyl) oraz różne białka, głównie zasadowe (histony - wykazujące dużą zawartość aminokwasów zasadowych: lizyny, argininy, glicyny, protaminy - polipeptydy bardziej zasadowe od histonów), odgrywające ważną rolę w czynności genów. Podczas rozpadu nukleoprotein pirymidyny spalają się do mocznika (dwuamidu kwasu węglowego), natomiast rozkład puryn kończy się na kwasie moczowym (trójhydroksylowa pochodna puryny). Prawidłowe dobowe wydalanie kwasu moczowego z moczem wynosi od 0,6 do 1,2 g, na które składa się część endogenna z przemiany własnych substancji jądrowych i egzogenna, pochodząca z puryn pokarmowych, których szczególnie dużo zawiera wyciąg mięsny, grasica, trzustka, wątroba, nerki. Prawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi waha się od 59 do 297 µmol/l (1-5 mg%).
    zmniejszone wydalanie przez nerki
    zaburzenia metabolizmu puryn
    Puryny, czyli zasady purynowe są pochodnymi, najczęściej aminowymi i hydroksylowymi, puryny - heterocyklicznego węglowodoru o dwóch sprzężonych pierścieniach: pirymidyny i imidazolu. Puryny stanowią obok pirymidyn podstawowe składniki kwasów nukleinowych. Głównymi purynami zarówno w DNA jak i RNA są: adenina i guanina. Katabolizm puryn prowadzi u człowieka i małp człekokształtnych do kwasu moczowego, a u innych zwierząt do prostszych związków, np. u ryb i płazów do mocznika i kwasu glioksalowego. Biosynteza puryn rozpoczyna się od małych cząsteczek i grup atomowych (glicyna, CO2, mrówczan, grupy aminowe asparaginianu i glutaminy) na poziomie nukleotydów.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34