Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

POKRZYWA

    Roślina kosmopolityczna z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae) o parzących włoskach, zawierająca kwas mrówkowy. W Polsce występują dwa gatunki pokrzywy: pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) - bylina osiągająca wysokość do 1 metra, występująca w lasach olchowych, ogrodach i zaroślach, oraz żegawka - jednoroczny chwast osiągający wysokość do 50 cm, występujący na przydrożach i w ogrodach.
    W celach leczniczych wykorzystuje się pokrzywę zwyczajną rozpowszechnioną niemal na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem strefy tropikalnej. Pokrzywa ta lubi gleby zasobne w sole mineralne. Zazwyczaj jest rośliną dwupienną, wytwarzającą rozłogi. Łodyga - czworokanciasta, wzniesiona, do półtora metra wysoka, częściowo rozgałęziona, ulistniona naprzeciwlegle. Liście - ogonkowe, 15-centymetrowe, z wolnymi równowąskolancetowatymi przylistkami. Blaszka liściowa o sercowatej nasadzie, u szczytu zaostrzona, na brzegu grubo ząbkowana. Kwiaty - niepozorne, jednopłciowe, zebrane w zwisające grona. Cała roślina pokryta jest włoskami parzącymi i mniejszymi włoskami szczeciniastymi.
    Pokrzywa amerykańska, zwana koleusem lub paczulą, jest byliną lub krzewem z rodziny jasnotowatych (wargowych) i liczy ok. 120 gatunków. Występuje w Azji, Afryce i na Archipelagu Malajskim. Ma barwne ozdobne liście i jest uprawiana jako roślina doniczkowa lub kwietnikowa. Bulwy korzeniowe niektórych gatunków są jadalne.


Słowniczek Słowniczek Odżywianie i nowotwory
Słowniczek Katar niejedno ma imię KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34