Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW (Rheumatoid arthritis)

    Reumatyczne zapalenie stawów, w skrócie RZS. Potocznie chorobę tę nazywa się artretyzmem lub gośćcem przewlekłym postępującym. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą systemu immunologicznego, który "przez pomyłkęą zamiast bronić organizm przed zagrażającymi czynnikami z zewnątrz, zwraca się przeciwko własnym tkankom. Jest to więc choroba autoagresyjna, autoimmunologiczna.
    W RZS układ odpornościowy - z wciąż nie ustalonych powodów - zaczyna atakować komórki znajdujące się wewnątrz torebki stawowej. Białe krwinki przemieszczają się do błony wyścielającej jamę stawu doprowadzając do powstania procesu zapalnego. Tego rodzaju reakcja jest nazywana zapaleniem błony maziowej stawu, czego objawem jest zwiększone ocieplenie, zaczerwienienie, obrzęk i ból - charakterystyczne dla RZS. W miarę pogłębiania się procesu chorobowego komórki błony maziowej zaczynają się rozrastać, co prowadzi do pogrubienia maziówki i w efekcie następuje opuchnięcie zajętego stawu. Zmienione komórki błony maziowej zaczynają naciekać i niszczyć chrząstkę oraz kość w obrębie stawu. Zaatakowane przez proces zapalny otaczające staw - wzmacniające go i stabilizujące - mięśnie, więzadła i ścięgna stają się coraz słabsze, niezdolne do normalnej pracy.
    RZS jest chorobą przewlekłą, rozwijającą się u jednej na sto osób i dotyczy 3 razy częściej kobiet niż mężczyzn, u których przebieg RZS jest łagodniejszy. RZS obejmuje wiele stawów w całym ciele doprowadzając do zniszczenia chrząstek, ścięgien, kości, więzadeł, a w rezultacie do stałej deformacji stawu. Dodatkowo są wydzielane enzymy nasilające proces niszczenia stopniowo trawiące kości, chrząstki i ścięgna oraz otaczającą je tkankę mięśniową. W związku z tym przestrzeń wewnątrz stawu maleje, a same stawy tracą swój kształt i ustawienie. RZS najczęściej zajmuje drobne stawy rąk i nadgarstków, stawy łokciowe, ramienne, szyjne, szczękowe, w stopie, kostkach, biodrach. Kręgosłup - poza odcinkiem szyjnym - nie jest atakowany przez chorobę.
    Etiologia RZS nie jest znana, w związku z czym choroby nie leczy się przyczynowo. Podejrzewa się przewlekłe zakażenie retrowirusem, które u osób z wrażliwym genotypem prowadzi do ujawnienia choroby. Zasadniczą rolę przypisuje się mechanizmom immunologicznym. W leczeniu chodzi o jak najdłuższe utrzymanie maksymalnej ruchomości stawów, niedopuszczenie do zaników mięśniowych, co osiąga się poprzez szeroko pojętą rehabilitację (kinezyterapia, fizykoterapia) i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, immunosupresyjnych, a w niektórych przypadkach glikokortykosteroidów.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34