Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ROZTOCZE - (Acarina)

    Rząd pajęczaków, obejmujący ok. 7000 gatunków. Roztocze to drobne formy, przeważnie długości ok. 1 mm, zamieszkujące prawie wszystkie środowiska. Wykazują budowę typową dla pajęczaków, ale segmentacja ciała jest u nich zatarta, a odwłok szeroko osadzony na głowotułowiu i często zrasta się z nim w jednolitą całość. Narządy gębowe przystosowane są do pobierania bardzo różnego pokarmu. Roztocze wykazują niezwykle różnorodny sposób życia. Większość gatunków żyje wolno i odżywia się drobnymi zwierzętami, dużo żyje w wodach słodkich, mniej - w słonych. Liczne gatunki pasożytują, najczęściej zewnętrznie. Wiele form odgrywa ważną rolę w przenoszeniu lub wywoływaniu chorób człowieka, zwierząt udomowionych i dzikich. Inne gatunki odżywiają się płodami rolnymi oraz różnymi substancjami pochodzenia zwierzęcego. Duża grupa pobiera soki roślin i powoduje wyrośla. Część gatunków współżyje z mrówkami. Do roztocza należy np.: rozkruszek drobny (Tyrophagus putrescentiae) żywiący się mąką, świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei), kleszcze (Ixodides), częste w lasach, atakujące zwierzęta i ludzi.
Nie należy roztocza Acarina mylić z roztoczami, które są saprofitami. Roztocza to organizmy odżywiające się gotowymi związkami organicznymi pochodzącymi z rozkładu martwych szczątków roślin i zwierząt. Najliczniej występują wśród bakterii i grzybów, które są typowymi saprofitami rozkładającymi szczątki organiczne do prostych związków nieorganicznych, które po przejściu do gleby mogą być z niej ponownie pobrane przez rośliny. Roztoczami są niektóre drobnoustroje stanowiące normalną florę: jelit - np. pałeczka okrężnicy, jamy ustnej - np. paciorkowiec zieleniejący, dwoinka nieżytowa, skóry - gronkowiec biały, Sarcina.

Słowniczek Słowniczek Katar niejedno ma imię KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34