Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

SELEN symbol Se (z łac. selenium)

    Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie VI, w grupie głównej tlenowców. Odkryty w 1818 r. przez szwedzkiego chemika J. J. Berzeliusa w szlamie w komorach do produkcji kwasu siarkowego.
    Selen jest niemetalem o własnościach przypominających siarkę. Podobnie jak ona, tworzy szereg odmian alotropowych. W temperaturze pokojowej występuje jako selen czerwony - czerwonobrunatny proszek rozpuszczalny w dwusiarczku węgla. W temperaturze powyżej 120° C przechodzi w selen metaliczny (selen szary), trwały po ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Są to czarne kryształy o metalicznym połysku i własnościach półprzewodnikowych, nierozpuszczalne w dwusiarczku węgla. Temperatura topnienia selenu metalicznego wynosi 221° C, temperatura wrzenia: 685° C. Pary selenu składają się z cząsteczek Se6, w wyższych temperaturach: Se4 i Se2. Naturalny pierwiastek jest mieszaniną sześciu izotopów trwałych: 74Se, 76Se, 77Se, 78Se, 80Se, 82Se.
    W przyrodzie selen występuje przeważnie jako domieszka do siarki i rud siarkowych. Selen jest pierwiastkiem dość aktywnym chemicznie. W temperaturze pokojowej odporny na działanie kwasów i zasad. W związkach występuje w stopniu utlenienia -2, +2, +4, +6. Z wodorem tworzy selenowodór H2Se (bezbarwny gaz o odrażającym zapachu, analogiczny do siarkowodoru H2S, od którego jest jeszcze bardziej trujący). Na powietrzu spala się do dwutlenku SeO2. Metodami pośrednimi otrzymano trójtlenek SeO3. Po rozpuszczeniu tych tlenków w wodzie powstają kwasy: kwas selenawy H2SeO3 i kwas selenowy H2SeO4. Otrzymywany po przeróbce siarki i pirytów, a także ze szlamu anodowego przy elektrolitycznym oczyszczaniu miedzi. Selen jest stosowany przede wszystkim w technice półprzewodnikowej: sporządza się z niego prostowniki, fotokomórki i fotoogniwa. Używany jest również do barwienia szkła, wulkanizacji kauczuku, wyrobu smarów, farb świecących, jako katalizator w procesach uwodornienia i odwodornienia. Związki selenu są silnie trujące.


Słowniczek Słowniczek Odżywianie a nowotwory KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34