Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

SIARKA - symbol S (z łac. sulfur)

    Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie VI, w grupie głównej tlenowców. Siarka znana jest od najdawniejszych czasów. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 2000 r. p.n.e. W starożytności służyła do bielenia tkanin, w medycynie - do leczenia chorób skórnych, przede wszystkim trądu (chorych okadzano dymem spalonej siarki). Przypisywano jej własności magiczne. W średniowieczu alchemicy uważali ją za "żywioł palności". Po wynalezieniu broni palnej siarka zyskała wielkie znaczenie jako składnik prochu. W 1772 r. A. Lavoisier zaliczył ją do pierwiastków.
    Siarka jest niemetalem o temperaturze wrzenia 444,6° C. Naturalny pierwiastek jest mieszaniną czterech izotopów trwałych: 32S, 33S, 34S, 36S. Sztucznie otrzymano promieniotwórczy izotop 35S stosowany w badaniach naukowych i technicznych jako wskaźnik.
    W przyrodzie siarka występuje w postaci minerałów. Najważniejsze z nich to: piryt, galena, sfaleryt (blenda cynkowa). Występuje również w pospolitych minerałach siarczanowych: anhydrycie, gipsie, mirabilicie. W postaci związków organicznych znajduje się w węglach, ropie naftowej, gazie ziemnym, żywych organizmach roślinnych zwierzęcych.
    Organiczne związki siarki są składnikami białek.
    Siarka jest dość aktywnym chemicznie niemetalem. W stanie wolnym, w warunkach normalnych, zachowuje się biernie, ulega tylko działaniu fluoru. W podwyższonej temperaturze łączy się z metalami w siarczki, tworzy związki z fluorowcami (z wyjątkiem jodu), azotem, węglem, fosforem. Z wodorem tworzy siarkowodór H2S. Ogrzana w powietrzu spala się niebieskim płomieniem na dwutlenek SO2.
    Z siarki produkuje się kwas siarkowy, dwusiarczek węgla, chlorek siarki.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci
Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34