Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

SÓD - symbol Na (z łac. natrium)

    Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie I, w grupie głównej litowców. Jego związki, np. soda Na2CO3, były znane już w starożytności. Wolny pierwiastek otrzymał po raz pierwszy w 1807r. angielski chemik H. Davy przez elektrolizę stopionego wodorotlenku sodowego NaOH. Sód jest srebrzystym metalem, bardzo miękkim, daje się kroić nożem. Temperatura topnienia 97,8° C, temperatura wrzenia 882,9° C. Naturalny pierwiastek zawiera tylko jeden trwały izotop: 23Na. W przyrodzie występuje w postaci minerałów, z których najważniejszymi są: sól kamienna NaCl (halit), saletra chilijska NaNO3 (azotan sodowy), thenardyt Na2SO4, mirabilit NaSO4 · 10H2O i inne. Ponadto wchodzi w skład licznych krzemianów tworzących pospolite skały.
    Sole sodu znajdują się w wodzie morskiej. Wolny sód wykazuje dużą aktywność chemiczną. Na powietrzu pokrywa się brunatnożółtym nalotem złożonym z tlenku Na2O i nadtlenku Na2O2; przechowuje się go w nafcie. W związkach występuje wyłącznie stopniu utlenienia +1. Reaguje z wodą tworząc wodorotlenek NaOH i wodór. Sole sodu zawierające kation Na+ są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Otrzymywany przez elektrolizę stopionego chlorku sodowego NaCl w temperaturze ok. 580° C, z dodatkiem KCl, NaF, CaCl2 lub innych soli mających za zadanie obniżenie temperatury topnienia NaCl.
    Wolny sód ma szerokie zastosowanie. W stopie z potasem stosowany jest jako chłodziwo w reaktorach jądrowych, zaworach silników lotniczych, a także w wielu innych urządzeniach i procesach. Niewielki dodatek sodu do stali podwyższa ich wytrzymałość. Związki sodu w organizmach żywych występują w cieczach pozakomórkowych - na przykład ciśnienie osmotyczne plazmy krwi jest podtrzymywane dzięki obecności NaCl. Najważniejsze związki: chlorek sodowy, nadtlenek sodowy, węglan sodowy, wodorotlenek sodowy, wodorowęglan sodowy.

Słowniczek Słowniczek Odżywianie i nowotwory
Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci
Słowniczek Tajemnice ukryte w miąższu
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34