Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

SOJA

    Nasiona jednorocznej rośliny strączkowej - soi uprawnej (Glycine hispida), zwanej też soją owłosioną lub szorstką (Glycine max) z rodziny motylkowatych pochodzącej z Azji Wschodniej, gdzie uprawiano ją już od tysięcy lat. Stamtąd rozprzestrzeniła się do Indii, Korei, Sri Lanki i pozostałych krajów tego kontynentu. Potem dotarła do północnej Afryki, rejonu Morza Śródziemnego i południowo-wschodniej Europy oraz do Ameryki. W Polsce soję uprawia się od 1878 roku.
    Owoc soi - łuszczyna długości 3-7 cm - zawiera 2-3 nasiona o, najczęściej, kulistym kształcie. Jest to cenne warzywo zawierające łatwo przyswajalne białko (ok. 40%) o dużej wartości biologicznej (zbliżonej do wartości białka mięsnego i z powodzeniem je zastępujące) oraz m.in.: wapń, fosfor, żelazo, witaminy: A, B1, B2, PP.
    Soja jest zasadotwórcza, z jej ziaren produkuje się m.in. olej, mąkę sojową (z której azjaci wyrabiają makaron), preparaty białkowe, serki sojowe (z niedojrzałych nasion wyciska się mleko, które następnie ścina się w twaróg), a także - przyrządzany w wielu odmianach - sos sojowy, który otrzymuje się drogą kilkuletniej fermentacji pulpy sojowej z dodatkiem mąki pszennej, wody morskiej i pod działaniem specjalnych grzybków z gatunku kropidlaków.
    Soja występuje w wielu odmianach dających ziarno jasne lub ciemne, różnej wielkości i smaku. Do najbardziej znanych odmian w Polsce zalicza się: Warszawska, Puławska Żółta, Bydgoska, Młochowska, Oliwkowa, Złotka.
    Nasiona soi powinny być przechowywane w temperaturze 0-5° Celsjusza przy wilgotności powietrza 55-75%.

Słowniczek Słowniczek Odżywianie i nowotwory
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34