Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

SZAŁWIA (LEKARSKA) (Salvia officinalis L.)

    Półkrzew z rodziny Wargowatych (Labiatae) występujący w stanie naturalnym w krajach strefy śródziemnomorskiej. W Polsce uprawiana od wieków. Można ją z powodzeniem hodować w ogródkach działkowych i przydomowych, a także świetnie przyjmują się w szerokich i głębokich skrzynkach balkonowych. Szałwia lekarska wytwarza liczne łodygi wysokie do 75 cm, wzniesione, u dołu drewniejące, u góry nie zdrewniałe, czterokanciaste. Liście naprzeciwległe, długoogonkowe, wąskoeliptyczne lub lancetowate, w nasadzie zaokrąglone lub klinowato zwężone, często pojedynczo lub podwójnie uszate, na brzegu drobno karbowane. Unerwienie silnie rozgałęzione tworzące drobną siateczkę, uwypukloną od strony dolnej. Obie strony liścia szarosrebrzyście owłosione. Długość blaszki do 8 cm. Kwiaty grzbieciste, dwuwargowe, fioletowoniebieskie, niekiedy białawe. Cała roślina wyróżnia się silnym, swoistym zapachem.
    Do celów leczniczych zbiera się w maju liście w pełni wykształcone, tuż przed okresem kwitnienia i suszy w miejscu zacienionym i przewiewnym. Surowcem jest liść szałwi - Folium salviae. Niekiedy zbiera się również ziele szałwi - Herba salviae, ścinając w maju i ponownie w drugiej połowie sierpnia górne części łodyg ponad pierwszym rozgałęzieniem. Oba surowce należy przechowywać w szczelnym opakowaniu w pomieszczeniu suchym, ciemnym i chłodnym.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34