Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

TAHUARI (Tabebuia ochracea)

    Jest olbrzymim drzewem (do 46 metrów wysokości i do 3 metrów średnicy) rosnącym w klimacie tropikalnym Ameryki Południowej na wysokości ok. 1000 m n.p.m. w Peru, Kolumbii, Boliwii, Gujanie i Brazylii. Rośnie zwykle na terenach pagórkowatych, często zamieszkanych, w pobliżu pastwisk i obejść gospodarstw. Ma szorstką, popękaną, zielono-szarobrązową korę po stronie zewnętrznej i kremowo-żółtawą, miękką od wewnętrznej strony. Liście ma złożone, dłoniaste. W czasie kwitnienia tworzy charakterystyczne kwiatostany w postaci żółtozłotych dzwonkowatych kielichów. Owoc ma kształt podłużno-jajowaty, a obecne w nim nasiona są barwy szarobrązowej.
    Surowcem leczniczym są kora, liście i kwiaty, z których sporządza się odwary. Właściwości antybiotyczne tych preparatów są wykorzystywane we wspomaganiu leczenia grypy, kokluszu i innych schorzeń układu oddechowego. Oleisty sok z Tabebuia ochracea stosuje się zewnętrznie na skórę w przypadku stłuczeń, reumatyzmu, leiszmanioz. Surowiec stosowany jest także w licznych schorzeniach wątroby. Lapachol - obecny w surowcu alkaloid - ma działanie zwiększające odporność immunologiczną organizmu, co może być wykorzystane m.in. pomocniczo w terapii nowotworów. Ta pochodna naftochinonu, odpowiedzialna za żółtą barwę rośliny, już w latach 60. była przedmiotem badań klinicznych. W celu wykorzystania leczniczego prowadzono próby uzyskiwania lapacholu z hodowli tkankowych. Wśród wielu cennych substancji aktywnych surowca należy wymienić katechiny, steroidy, flawony, flawonole, saponiny, żywice, b-sitosterol, b-karoten, kwas askorbinowy oraz liczne mikroelementy: chrom, mangan, fosfor, żelazo, cynk, krzem, wapń.
    Wywar z kory tego drzewa (20 gramów utartej kory na litr wody) pity przez 2-3 miesiące 3 razy dziennie po 1 szklance wywaru (na godzinę przed lub dwie godziny po posiłku) przywraca zdolność immunologiczną organizmu (patrz: IMMUNOSTYMULACJA) i powoduje ustąpienie AIDS.
    Mieszkańcy Amazonii wykorzystują tahuari nie tylko w celach leczniczych, lecz także typowo użytkowych. Drewno pnia i gałęzi stanowi doskonały surowiec, z którego wyrabia się łodzie, łuki oraz strzały. Używane jest obecnie także do wyrobu mebli, podłóg i narzędzi.

Materiał zamieściliśmy dzięki uprzejmości Tower Press - wydawcy miesięcznika "Vilcacora. Żyj długo"

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34