Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

TRĄDZIK

    Trądzik jest schorzeniem łojotokowym. Są dwie odmiany tej choroby:
    trądzik pospolity (acne vulgaris)
    trądzik różowaty (rosacea)
    TRĄDZIK POSPOLITY rozwija się na skórze łojotokowej i występuje specjalnie u młodzieży w okresie dojrzewania (wpływy hormonalne). Na skórze twarzy, klatki piersiowej od przodu, na plecach i ramionach powstają liczne grudki i krostki oraz zaskórniki - czarne czopy rogowe, tkwiące w rozszerzonych ujściach gruczołów łojotokowych (porach), pospolicie zwane wągrami. W niektórych odmianach trądziku obok krost występują większe nacieki ropne. Po ustąpieniu zmian pozostają blizny. Przebieg jest długotrwały, schorzenie bardzo uporczywe. Leczenie trądziku pospolitego jest trudne. Tradycyjne leczenie polega na miejscowym stosowaniu mieszanek wysuszających z dodatkiem kwasu salicylowego, mentolu, siarki, rezorcyny, naświetlaniu słońcem lub lampą kwarcową, co obecnie nie jest praktykowane. Ogólnie zalecane są duże ilości witamin, szczególnie z grupy witamin B.
    TRĄDZIK RÓŻOWATY powstaje również na podłożu łojotoku, istotą jego jest jednak trwałe rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych skóry. Najczęściej występuje u osób w średnim wieku. Skóra twarzy jest początkowo żywoczerwona, później powstają liczne grudki i krostki. Występowanie choroby zależne jest od zaburzeń hormonalnych, przemiany materii oraz przewodu pokarmowego. Pogorszenie występuje po spożyciu ostrych lub bardzo gorących potraw.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34