Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

UBOS (Spondias mombin L.)

    Jest drzewem pochodzącym z Amazonii Peruwiańskiej. Rośnie w lasach klimatu tropikalnego. Jego wysokość dochodzi do 40 metrów, a średnica pnia do 2 metrów. Ma obszerną, bogato ulistnioną koronę i grubą korę o barwie ciemnoceglastej. Od wewnątrz kora ma kolor kremowy do jasnoróżowego, na powietrzu utlenia się i zmienia zabarwienie na czerwonawe. Po przecięciu wydziela przejrzystą żywicę. Liście złożone, o brzegach ząbkowanych. Kwiaty koloru kremowego zebrane w kwiatostany. Owocem jest owalny pestkowiec o żółtopomarańczowej skórce i żółtawym miąższu. Zawiera 5 niewielkich nasion.
    W celach leczniczych z korzeni, kory oraz liści sporządza się odwary lub napary o działaniu przeciwzapalnym, stosowane w celu zwiększenia odporności organizmu. Cenna w tym przypadku jest obecność flawononów, flawonoli i katechin. Dodatkowo leukoantocyjanidyny przeciwdziałają powstawaniu oraz skutkom działania wolnych rodników, pochodzących zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak i przemian zachodzących w organizmie. Działanie przeciwzapalne wykorzystuje się pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych skóry, układu oddechowego i moczowo-płciowego, jak również astmy. W tym ostatnim przypadku zastosowanie ma też przeciwskurczowa aktywność surowca. W chorobach skóry (łuszczycy, leiszmaniozie) stosuje się ten surowiec miejscowo. Za działanie gojące i ściągające odpowiedzialne są taniny, które występują głównie w skórce owocu. Wykazano też działanie przeciwbólowe Spondias mombin. W anemii zaleca się spożywać duże ilości owoców, jako że to one właśnie okazały się szczególnie bogate w żelazo. Ze względu na zawartość witamin A i C są one stosowane także powszechnie w kuchni, gdzie suszy się je, sporządza z nich napoje, galaretki, syropy i inne przetwory.
    Roślina stanowi też cenną paszę dla zwierząt. Wspomnieć można jeszcze o typowo użytkowym zastosowaniu ubos - jako surowca w stolarstwie czy drewna opałowego. Poza tym drzewo to sadzone jest często w celach ozdobnych i ma jeszcze jedną zaletę - jest rośliną miododajną.

Materiał zamieściliśmy dzięki uprzejmości Tower Press - wydawcy miesięcznika "Vilcacora. Żyj długo"

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34