Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

WĘGIEL - symbol C (z łac. carboneum)

    Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie IV, rozpoczynający grupę główną węglowców. W postaci węgla drzewnego znany był już w czasach prehistorycznych i stosowany do wytapiania metali. Odmiany węgla: grafit i diament znano już w starożytności. W średniowieczu grafit używany był do pisania oraz do sporządzania tygli alchemicznych. W 1772r. A. Lavoisier dowiódł, że diament w powietrzu może ulec spaleniu i uznał węgiel za indywidualny pierwiastek. W 1779r. K. W. Scheele stwierdził, że grafit jest odmianą węgla. Węgiel jest niemetalem, występującym w dwóch odmianach alotropowych: jako diament i grafit. Obie odmiany różnią się strukturą krystaliczną, gęstością i twardością. Podczas ogrzewania bez dostępu powietrza diament przechodzi w grafit. Naturalny pierwiastek składa się z izotopu 12C, z niewielką domieszką (ok. 1%) izotopu 13C. Węgiel w nieznacznych ilościach znajduje się w atmosferze, gdzie stale tworzy się z azotu, bombardowanego przez protony promieniowania kosmicznego w reakcji jądrowej. W przyrodzie występuje przede wszystkim w postaci związanej: jako dwutlenek CO2, w postaci węglanów (np. CaCO3) oraz jako składnik wszystkich paliw: stałych i płynnych. Węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, ropa naftowa, gaz ziemny, łupki bitumiczne stanowią mieszaniny rozmaitych związków węgla. Najbardziej zbliżone składem do czystego węgla są antracyty (do 98% C). Ogólna zawartość węgla w żywych organizmach wynosi ok. 1012 t. W stanie pary węgiel jest obecny w atmosferze Słońca i innych gwiazd.Wolny węgiel w temperaturze pokojowej jest mało aktywny chemicznie, odporny na działanie kwasów i zasad. W wysokiej temperaturze reaguje z większością pierwiastków. W powietrzu spala się do dwutlenku CO2.
    Węgiel jest składnikiem wszystkich żywych organizmów, skąd wynika jego wyjątkowe znaczenie. W przyrodzie bierze udział w obiegu kołowym: przyswajany w pokarmach w postaci związków organicznych przez ludzi i zwierzęta ulega dalszym skomplikowanym przemianom. Wydalany w procesach oddychania w postaci dwutlenku węgla, jest następnie pobierany z powietrza przez rośliny, które w procesie fotosyntezy przetwarzają go na cukry.
    Charakterystyczną cechą węgla, nie spotykaną w tak wielkim stopniu u innych pierwiastków, jest zdolność do tworzenia z wodorem, tlenem, azotem, siarką i innymi pierwiastkami skomplikowanych związków organicznych o budowie łańcuchowej lub pierścieniowej, mogących zawierać od kilku do kilkuset tysięcy atomów. Ważnymi związkami węgla są: cyjan, cyjanowodór, kwas cyjanowy, dwusiarczek węgla, kwas piorunowy.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci
Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34