Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

WĘGLOWODANY

    Sacharydy, cukrowce, cukry, grupa związków obejmująca wieloalkoholoaldehydy oraz substancje, które po hydrolizie uwalniają te związki lub ich pochodne. Nazwa węglowodany opiera się na dawnym twierdzeniu, że sacharydy mają wzór Cm(H2O)n. Jednak wiele związków zaliczanych obecnie do sacharydów nie ma takiego wzoru sumarycznego i zawiera oprócz C, H i O dodatkowe pierwiastki.
    Nazwa sacharydy wywodzi się od sacharozy, sacharydu powszechnie używanego w celach spożywczych i zwanego potocznie cukrem.
    DO SACHARYDÓW NALEŻĄ:
    monosacharydy, czyli jednocukry, cukry proste;
    oligosacharydy, czyli kilkucukry złożone z kilku (od 2 do 10) monosacharydów,
    polisacharydy zbudowane z dużej liczby monosacharydów (nawet rzędu 1000).
    Monosacharydy i oligosacharydy różnią się zasadniczo od polisacharydów i dlatego nazwę cukry stosuje się tylko do dwóch pierwszych grup.
    Monosacharydy i oligosacharydy są słodkie, rozpuszczalne w wodzie, łatwo krystalizują i mają określoną masę cząsteczkową. W przeciwieństwie do nich polisacharydy nie mają słodkiego smaku, są mniej rozpuszczalne lub wcale nierozpuszczalne w wodzie i są zróżnicowane pod względem masy cząsteczkowej. Monosacharydy zawierają węgle asymetryczne i dlatego tworzą izomery optyczne. Naturalne monosacharydy wykazują z reguły konfigurację D na przedostatnim atomie węgla. Z najprostszego cukru - aldehydu D-glicerynowego - można wyprowadzić szereg D-aldoz. Do najważniejszych D-aldoz należą: glukoza (Glc), galaktoza (Gal), mannoza (Man) i ryboza (Rib).
    W podobny sposób można wyprowadzić szereg L-aldoz z aldehydu L-glicerynowego. Natomiast z dihydroksyacetonu można wyprowadziĆ szereg ketoz. Z ketoheksoz najważniejsza jest fruktoza.
    Węglowodany zaliczane są do grupy składników energetycznych i występują głównie w produktach pochodzenia roślinnego. Ich najbogatszym źródłem są: mąka, kasze, pieczywo, suche nasiona roślin strączkowych, czyli groch i fasola oraz ziemniaki. Zawierają one 20-70% węglowodanów w postaci skrobi.
    Najbardziej skoncentrowanym źródłem węglowodanów jest cukier.
    Do grupy produktów węglowodanowych zalicza się ponadto błonnik, którego rola nie polega na dostarczaniu energii. Rozpowszechniony w przyrodzie jako materiał budulcowy i podporowy roślin jest ważnym składnikiem pożywienia, chociaż ustrój ludzki nie trawi go i nie przyswaja.
    Zawartość węglowodanów w pożywieniu jest konieczna do prawidłowego przetwarzania tłuszczów, lecz ich nadmiar prowadzi do otyłości.

Słowniczek Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34