Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

WIRUSY

    (z łac. virus = jad). Drobnoustroje przesączalne przez filtry bakteryjne, niedostrzegalne w mikroskopie świetlnym, namnażające się tylko w komórkach innych organizmów, u których wywołują choroby zakaźne. Wirusy występują w postaci cząstek zwanych wirionami. Są to formy statyczne wirusów, występujące poza komórką żywiciela, nie wykazujące przemiany materii i nie rozmnażające się, wielkości ułamków mikrometra, o bardzo różnorodnych kształtach, a zbudowane z kwasu nukleinowego i otaczającej go osłonki białkowej, czyli kapsydu. Mogą także zawierać lipidy. Wirusy stanowią niekompletne organizmy. Posiadają wprawdzie informację genetyczną (DNA lub RNA) niezbędną do odtwarzania cząstek potomnych, jednak nie mogą samodzielnie prowadzić żadnych procesów przemiany materii, takich jak synteza białek, budowa nowych cząsteczek i dlatego muszą korzystać z komórek gospodarza. Po wniknięciu do komórki cząstka wirusa zostaje rozłożona na część białkową i kwas nukleinowy (niektóre wirusy wprowadzają do komórki tylko swój kwas nukleinowy), który dzięki zawartej w nim informacji genetycznej powoduje zmiany w metabolizmie komórki gospodarza i wykorzystuje jej składniki do swej replikacji oraz do odtworzenia nowych kompletnych cząstek wirusa. Powoduje to zmiany chorobowe lub śmierć komórek gospodarza.
    Podział systematyczny wirusów opiera się na rodzaju występującego w nich kwasu nukleinowego (DNA lub RNA) oraz na szczegółach budowy kapsydu. Ze względów metodologicznych wirusy dzieli się na: bakteryjne (bakteriofagi), roślinne i zwierzęce.
    Wirusy bakteryjne (fagi, bakteriofagi) zakażają bakterie. Zbudowane są z kwasu nukleinowego (DNA lub RNA) otoczonego osłonką białkową, często wydłużającą się w ogonek, przez który nić kwasu nukleinowego jest wstrzykiwana do komórki bakteryjnej.
    Wirusy roślinne charakteryzują się zawartością RNA (a nie DNA) i zakażają komórki roślinne (wnikają do nich po mechanicznym uszkodzeniu ściany komórkowej np. przez pocieranie lub ukłucie owada) powodując wirusowe choroby roślin.
    Wirusy zwierzęce mogą zawierać DNA lub RNA i mają różnorodne kształty. Zakażają komórki zwierzęce dzięki adsorbowaniu przez nie osłonek wirusowych. Do chorób wirusowych zwierząt należą m.in. nosacizna, wścieklizna, u człowieka ospa, grypa, katar, świnka.
    Wirusy onkogenne są przyczyną powstawania zmian nowotworowych.
    Nauka zajmująca się wirusami to wirusologia.


Słowniczek Słowniczek Katar niejedno ma imię
Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34