Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

WRZODY PRZEWODU POKARMOWEGO

    Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy spowodowana pośpiechem, napięciem nerwowym, stresami i dramatycznymi przeżyciami, nieregularnym i nieracjonalnym odżywianiem, paleniem papierosów i piciem alkoholu. Istotą choroby jest wytworzenie się w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy ubytku bądź ubytków w postaci "nadżerki", które - nie leczone - pogłębiają się aż do perforacji, czyli pęknięcia (przedziurawienia) ściany żołądka lub dwunastnicy, któremu może towarzyszyć krwotok wewnętrzny. "Rana" na błonie śluzowej daje przykre dolegliwości bólowe występujące w wyniku ustawicznego drażnienia przez przyjmowane pokarmy i sok żołądkowy, szczególne w przypadku nieregularnego odżywiania się polegającego na dużych przerwach między posiłkami.
    Przedziurawienie wrzodu żołądka i dwunastnicy, czyli tzw. perforacja (perforatio ulceris ventriculi et duodeni) objawia się bardzo charakterystycznie: najpierw następuje nagły i bardzo silny ból, jak gdyby od pchnięcia nożem, czemu towarzyszy tzw. deskowate napięcie powłok brzusznych, zwłaszcza powyżej pępka. Po 12-14 godzinach od perforacji rozwija się pełny obraz rozlanego zapalenia otrzewnej. Choroba ma zwykle przebieg szybki i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Leczenie - operacyjne.

Słowniczek Słowniczek Katar niejedno ma imię
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34