Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ZAPALENIE GARDŁA (pharyngitis acuta)

    Nieżytowe (kataralne) zapalenie gardła atakuje głównie błonę śluzową, oszczędzając w zasadzie pierścień tkanki chłonnej gardła, w skład którego wchodzą zbudowane głównie z tkanki chłonnej (limfatycznej) migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, czyli trzeci i migdałek językowy. Zapalenie gardła dołącza zwykle do ostrego nieżytu nosa, po zaziębieniu i w następstwie utrudnionego oddychania przez nos. Błona śluzowa gardła jest wówczas obrzękła i zaczerwieniona. Niekiedy choroba atakuje pasma boczne gardła, które wypuklają się wtedy jako dwa podłużne, wałowate obrzmienia. Dolegliwości ograniczają się do uczucia drapania, pieczenia, zasychania w gardle oraz do kłujących bólów przy połykaniu. Ciepłota ciała zazwyczaj nie ulega znacznemu podwyższeniu, chory - ogólnie - czuje się dobrze. Niekiedy - zwłaszcza u dzieci - zapalenie dotyczy głównie górnej części gardła, tzn. jamy nosowo-gardłowej, w której umiejscowiony jest migdałek gardłowy. Małe dzieci i niemowlęta reagują w takich przypadkach wysoką gorączką i objawami ciężkiej choroby, przy nieznacznych zmianach nieżytowych w gardle środkowym.
    Leczenie polega na stosowaniu środków napotnych (np. naparów z lipy), okładów wysychających na szyję, na płukaniu gardła rumiankiem lub szałwią. Chorzy nie powinni palić tytoniu ani pić alkoholu.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34