Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ZAPALENIE OCZU

    Zapalenie oczu może występować pod postacią:
    zapalenia rogówki
    zapalenia siatkówki
    zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego
    zapalenia twardówki
    zapalenia spojówek (kąpielowe, ostre, pryszczkowe, przewlekłe, ropne, rzeżączkowe, uczuleniowe)
    zapalenia nerwu wzrokowego
    zapalenia dróg łzowych
    ZAPALENIA ROGÓWKI - zmiany zapalne polegające na powstawaniu nacieków i owrzodzeń w obrębie rogówki na skutek zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami.
    Do najczęstszych postaci zapalenia rogówki należy wrzód pełzający wywołany przez bakterie ropne. Ich źródłem może być zmieniony zapalnie woreczek łzowy lub spojówka. Choroba zaczyna się na ogół od drobnego urazu rogówki, która następnie ulega zakażeniu.
    Objawy: silny ból, światłowstręt, łzawienie, postępujące pogorszenie wzroku. Oko jest silnie przekrwione, a rogówka matowa, o nierównej powierzchni.
    Wrzód pełzający jest chorobą bardzo groźną - może doprowadzić do utraty wzroku, a nawet oka. Najczęściej po wygojeniu pozostaje w rogówce biała blizna zwana bielmem.
    Do najczęstszych zapaleń wirusowych rogówki należy opryszczka wywołana przez pospolity wirus, który powoduje także zmiany zapalne skóry i warg (tzw. zimno). Wielu ludzi jest nosicielami tego wirusa, który uczynnia się przy ogólnym spadku odporności, w czasie gorączki, przegrzania lub oziębienia organizmu.
    Objawy: matowa rogówka z naciekami, przekrwienie, silny ból, łzawienie, światłowstręt i upośledzenie wzroku. Choroba ma skłonność do nawrotów i może spowodować trwałe zmiany w rogówce.
    Inną częstą chorobą wirusową rogówki jest zapalenie epidemiczne. Równie często występują zakażenia grzybicze rogówki, co jest spowodowane nadużywaniem leków zawierających antybiotyki i kortykosteroidy. W rogówce tworzą się nacieki i trudno gojące się owrzodzenia doprowadzające do zniszczenia rogówki i jej zbliznowacenia. Zapalenie rogówki może towarzyszyć różnym chorobom spojówki i chorobom ogólnym, takim jak: półpasiec, trądzik różowaty, gruźlica, kiła wrodzona, awitaminoza A i B. Choroba jest przewlekła i bardzo dokuczliwa, gdyż w rogówce stale tworzą się nowe pęcherze.
    ZAPALENIE SIATKÓWKI - stan zapalny rozwijający się na skutek wniknięcia bakterii, wirusów, pasożytów czy toksyn do siatkówki i przylegającej do niej naczyniówki. Jeśli zapalenie dotyczy plamki, chory zauważa mroczki w polu widzenia, błyski, zaburzenie widzenia barw i kształtów. Jeśli jednak zapalenie toczy się w obwodowych częściach dna oka, choroba może nie dawać objawów subiektywnych i wtedy okulista przypadkiem wykrywa blizny pozapalne.
    ZAPALENIA TĘCZÓWKI I CIAŁA RZĘSKOWEGO - zapalenie obejmuje z reguły tęczówkę i ciało rzęskowe równocześnie. Przyczyną są zakażenia bakteryjne lub wirusowe oraz odczyny alergiczne. Czynnik chorobotwórczy dostaje się do tęczówki i ciała rzęskowego poprzez krew, przy czym źródłem zakażenia mogą być ogniska zapalne istniejące w różnych narządach, np. w: zębach, migdałkach, pęcherzyku żółciowym, wyrostku robaczkowym itd. Zapalenia mogą też wystąpić w chorobie reumatycznej, cukrzycy, w chorobach zakaźnych.
    Objawy: bóle oka nasilające się wieczorem i w nocy, łzawienie, światłowstręt, zaburzenia ostrości wzroku. Oko ma zabarwienie sinoczerwone, a tęczówka zmienia kolor na zielonkawy lub brunatnawy. Źrednica ulega zwężeniu i często zniekształceniu na skutek zrostów zapalnych.
    ZAPALENIA TWARDÓWKI - przyczyną są zakażenia bakteryjne, grzybicze lub odczyny alergiczne. Najczęściej występują u osób cierpiących na choroby reumatyczne.
    Objawy: ograniczone, silne przekrwienie twardówki, przeświecające fioletowo przez spojówkę, czasem guzkowate nacieki, bardzo bolesne przy ucisku, ogólne bóle oka. Choroba może doprowadzić do ścieńczenia twardówki i zniekształcenia gałki ocznej.
    ZAPALENIA SPOJÓWEK - częstą chorobą wirusową spojówki jest zapalenie epidemiczne (nagminne) obejmujące także rogówkę.
    Objawy: duży obrzęk spojówek, przekrwienie i bolesność oka, obfita wydzielina. Czasem dołączają objawy ogólne: ból głowy, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, przyuszniczych i szyjnych. Coraz częstsze są uczuleniowe zapalenia spojówek. Czynnikami uczulającymi mogą być pyły roślinne, cząstki pochodzenia zwierzęcego, kurz, substancje chemiczne, bakterie, kosmetyki, lekarstwa. Zapalenia alergiczne występują zwykle w postaci ostrej, z silnym obrzękiem spojówek i powiek oraz obfitą wydzieliną.
    Objawy towarzyszące: świąd, pieczenie, łzawienie, światłowstręt. Reakcja może wystąpić po zetknięciu z czynnikiem uczulającym. Niekiedy choroba zaczyna się mniej ostro i ma charakter przewlekły.
    Leczenie polega na rozpoznaniu i usunięciu alergenu lub alergenów, co jest bardzo trudne, i na miejscowym odczulaniu kroplami. Zapalenie spojówek może być też jednym z objawów choroby zakaźnej, np.: odry, różyczki, świnki, grypy.
    ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO - zapalenie różnych odcinków nerwu wzrokowego występuje najczęściej w przebiegu chorób zakaźnych, reumatycznych, neurologicznych (stwardnienie rozsiane), w cukrzycy, zatruciach. Początek jest zwykle nagły - występuje bardzo duże osłabienie ostrości wzroku, mroczki w polu widzenia, czasem bóle w oczodole podczas ruchów oka. Choroba wymaga szybkiego leczenia, gdyż może spowodować zanik nerwu wzrokowego i nieodwracalne osłabienie wzroku lub całkowitą jego utratę.
    Zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego należy do podstawowych objawów stwardnienia rozsianego.
    ZAPALENIE DRÓG ŁZOWYCH - zmiany zapalne obejmują kanaliki łzowe lub woreczek łzowy, do których łatwo wnikają bakterie lub grzyby chorobotwórcze.
    Objawy: obrzęk, bolesność, zaczerwienienie skóry w kącie wewnętrznym powiek. Przy uciskaniu tej okolicy z kanalika łzowego przez otwór łzowy wydobywa się ropa. Gdy zapalenie obejmie cały woreczek łzowy, na bocznej ścianie nosa powstaje duży naciek zapalny. Nagromadzona w woreczku ropa może przedostać się na zewnątrz przez przetokę skórną. Ostre objawy ustępują, ale pozostaje nieprawidłowe połączenie woreczka łzowego z powierzchnią skóry. Zapalenie przebiega niekiedy w sposób przewlekły, prowadząc do zbliznowanenia dróg łzowych i stałego łzawienia. W początkowym okresie choroby można za pomocą specjalnej sondy udrożnić drogi łzowe i w ten sposób zapobiec dalszym powikłaniom. W przypadkach bliznowaceń dróg łzowych konieczne jest nieraz usunięcie woreczka łzowego lub stworzenie połączenia za pomocą zabiegu chirurgicznego między woreczkiem łzowym a jamą nosową.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34