Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ZAPALENIE OPŁUCNEJ - (pleuritis)

    Są trzy rodzaje zapalenia opłucnej: suche, wysiękowe i ropne.
    Zapalenie suche opłucnej charakteryzuje się bólem nasilającym się przy oddychaniu. Inne objawy to: kaszel, stany podgorączkowe, tarcia opłucnowe wskutek wypadania złogów włóknika między listkami opłucnej. Zapalenie suche opłucnej często przebiega jednocześnie z zapaleniem płuc. Leczenie polega na stosowaniu środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, miejscowo stosuje się bańki i kataplazmy z gorczycy.
    Zapalenie opłucnej wysiękowe charakteryzuje się gromadzeniem wysięku w jamie opłucnowej. Choroba przebiega z gorączką, bólami klatki piersiowej, kaszlem, dusznością. Badanie radiologiczne wykazuje duży cień, którego górna granica porusza się podczas oddychania. Ponadto w obrazie radiologicznym stwierdza się przemieszczenie serca i śródpiersia. Nakłucie klatki piersiowej pozwala na wydobycie płynu. Choroba trwa około 8 tygodni. Leczenie wysiękowego zapalenia opłucnej polega na podawaniu środków ogólnie tonizujących, wzmacniających, antybiotyków. Przy silnej duszności na skutek narastającego wysięku wykonuje się nakłucia opłucnej z wypuszczeniem płynu (ok. 500 ml jednorazowo).
    Wysięk opłucnowy może ulec zropieniu i wówczas mamy do czynienia z ropnym zapaleniem opłucnej.
    Zapalenie opłucnej - zarówno suche jak i wysiękowe - może wystąpić jako objaw w szeregu schorzeń, np. w zapaleniu, czy raku płuc. Po przebyciu zapalenia opłucnej (najczęściej wysiękowego) mogą rozwinąć się w płucach zmiany gruźlicze, mogą też pozostać zrosty opłucnowe, upośledzające ruchy płuc.

Słowniczek Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34