Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ZAPALENIE SKÓRY

    Zapalenie skóry może występować w postaci:
    ropnego zapalenie skóry na skutek zakażenia bakteryjnego;
    alergicznego zapalenia skóry;
    wyprysku czyli egzemy;
    łojotokowego zapalenia skóry;
    zanikowego zapalenia skóry.
    Ropne zapalenie skóry umiejscawia się na ogół u noworodków w fałdach skóry na karku, szyi i plecach. Należy wówczas stosować kąpiele w przegotowanej wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (woda ma mieć różowe zabarwienie), a po wysuszeniu smarować wykwity 1% roztworem fioletu krystalicznego (tzw. gencjaną).
    Alergiczne zapalenie skóry (dermatitis allergica) spowodowane jest uczuleniem (patrz: ALERGIA).
    Wyprysk, czyli egzema jest to powierzchniowy stan zapalny skóry. Choroba w postaci ostrej rozpoczyna się zwykle od obrzęku i zaczerwienienia, potem pojawiają się pęcherzyki i grudki, których następstwem są nadżerki i rozległe powierzchnie sączące, wydzielające przezroczysty płyn surowiczy. W konsekwencji powstają strupy, a potem następuje złuszczanie. Dołączyć się może wtórne zakażenie ropne (żółte, miodowe strupy, wydzielina ropna). Jeżeli choroba nie cofnie się w krótkim czasie, przechodzi w postać przewlekłą, chroniczną, charakteryzującą się zgrubieniem skóry i jej naciekiem - tzw. zliszajowaceniem. W przebiegu odmiany chronicznej mogą istnieć zaostrzenia. Chorobie towarzyszy silne swędzenie. Ustępuje bez śladu - nie pozostawia blizn. Zmiany te są charakterystyczne dla uczulenia kontaktowego, np. choroby zawodowe lub reakcje po środkach stosowanych miejscowo - wówczas najczęstszym umiejscowieniem zmian wypryskowych są grzbietowe powierzchnie dłoni i stóp.
    Leczenie egzemy jest bardzo trudne. Wymaga wykrycia czynników powodujących wyprysk lub mu sprzyjających, by zastosować odczulanie. W przypadku niewykrycia czynnika uczulającego stosuje się odczulanie nieswoiste - środki odczulające ogólnie. Leczenie miejscowe, stosowane na skórę przynosi jedynie bezpośrednią ulgę, nie likwiduje jednak przyczyny.
    Łojotokowe zapalenie skóry, inaczej zwane złuszczaniem łuszczycowatym lub wypryskiem łojotokowym (dermatitis seborrhoica, parakeratosis psoriasiformis, eczema seborrhoicum). W przebiegu tej choroby powstają liczne plamy rumieniowate, pokryte na powierzchni obfitymi żółtymi tłustymi łuskami. Plamy te łączą się ze sobą i powiększają na brzegach, w środku zanikając z pozostawieniem żółtobrunatnego zabarwienia. Dotyczą one specjalnie czoła i głowy (łupież łojotokowy), fałdów nosowo-policzkowych, okolicy piersi i pępka, okolicy międzyłopatkowej na plecach, okolicy narządów płciowych i odbytu. Obraz nieco przypomina łuszczycę, łuski jednak nie sypią się i są wilgotne (tłuste). Tradycyjne leczenie polega na stosowaniu odpowiednich maści i podawaniu witamin do wewnątrz, głównie witaminy H, czyli biotyny. Nawroty są częste.
    Zanikowe zapalenie skóry (dermatitis atrophicans). Początkowo powstają sinoczerwone nacieczone plamy, skóra w ich obrębie staje się cieńsza, sucha, pomarszczona i przezroczysta. Łatwo daje ująć się w fałd. Przeświecają liczne, leżące pod skórą naczynia krwionośne. Zmiany rozpoczynają się na grzbietowych powierzchniach rąk i nóg, szerzą się w kierunku tułowia zajmując łokcie i kolana oraz uda i ramiona. Przebieg jest przewlekły. Etiologia choroby jest nieznana. Przypuszcza się, że powodem może być mniejsza wartościowość tzw. włókien sprężystych (elastycznych) obecnych w skórze i nadających jej odpowiednie napięcie i elastyczność. Włókna elastyczne mogą być uszkodzone mechanicznie przez nadmierne rozciąganie, np. podczas ciąży lub po gwałtownej stracie wagi przy otyłości - tworzą się wówczas tzw. rozstępy, czyli zaniki linijne. Z punktu widzenia fizjologii proces zaniku skóry towarzyszy starzeniu się człowieka.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34