Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ZARZAPARILLA (Smylax sp.)

    Jest krzewiastym pnączem o kolczastych łodygach, sięgającym nawet 50 m długości. Pochewki liściowe zaopatrzone są w dwa czepne wąsy, dzięki czemu roślina ta może piąć się w górę. Liczne, charakterystycznie pachnące kwiaty ma zebrane w baldachy, a owocem jest jagoda. Powszechnie występuje w Peru, Brazylii, Meksyku, Dominikanie i na Jamajce, a nawet w Indiach. Jednocześnie hodowana jest w wielu krajach świata o klimacie tropikalnym. Opisywane pnącze nie powinno być mylone z drzewem sasparilla, które używane jest jedynie do aromatyzowania piwa korzennego.
    Surowcem leczniczym jest korzeń oraz sok z zarzaparilli. Roślinie przypisuje się działanie wzmacniające i oczyszczające krew. Wynika ono ze zdolności do neutralizowania szkodliwych substancji pochodzenia bakteryjnego. Stosuje się ją często w chorobach wątroby, która bierze czynny udział w odtruwaniu organizmu z substancji toksycznych. Poza tym zarzaparilla działa wzmacniająco w stanach wyniszczenia organizmu. Jej właściwości antybiotyczne wykorzystuje się we wspomaganiu leczenia kiły i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Preparaty sporządzone z korzenia Smylax stosuje się także w schorzeniach skórnych, w tym również w łuszczycy. Przeciwgrzybiczo działa parylina - saponina również obecna w korzeniu. Zawarte w surowcu substancje aktywne - sapogeniny steroidowe, tj. sarsapogenina oraz smilagenina wpływają na gospodarkę hormonalną, między innymi regulując aktywność płciową.

Materiał zamieściliśmy dzięki uprzejmości Tower Press - wydawcy miesięcznika "Vilcacora. Żyj długo"

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34